Zabawa badawcza z ziemią

Zabawa badawcza jest sposobem rozwijania aktywności własnej dziecka. Jej celem jest zdobywanie wiedzy i poznawanie otaczającego świata. Najczęściej spotykanymi przedmiotami w zabawie badawczej są materiały dostępne dzieciom w środowisku naturalnym, takie, jak: piasek, śnieg, woda, patyki, kamyki, ziemia, rośliny, ale również narzędzia do zajęć plastycznych i technicznych czy wytwory techniki dostępne w środowisku przedszkolnym: lupa, magnes, baterie, wiatrak, sznurki, szpulki.

Do zabaw badawczych w naszym Przedszkolu wykorzystaliśmy ziemię: badaliśmy ją za pomocą zmysłów: wzroku, dotyku i powonienia. Każdy z nas miał możliwość dotknięcia i zbadania ziemi. Potem na tackach z ziemią układaliśmy mandale, wykorzystując do tego materiał przyrodniczy: łupinki orzechów, muszle, fasolkę, kasztany, żołędzie. Własne prace wynieśliśmy na wystawę, aby mogli je podziwiać nasi Rodzice 8-O .