„Przedszkolne Poczytajki” – Tata Maksa z Grupy II

W środę, 24 I 2018r., Grupa Niebieska gościła Tatę Maksa. Pan Marek Sempach był pierwszym w Nowym Roku gościem na spotkaniu z cyklu „Przedszkolnych Poczytajek”. Dzieci miały przyjemność wysłuchać kliku książek, które Maks wspólnie z tatą przygotował na tę okazję.

Pierwszą z nich była książka, która poruszyła serce każdego małego słuchacza z Grupy Niebieskiej. „Podróż Srebrnego” autorstwa Agnieszki Ginko, to niesamowita historia lisa polarnego o imieniu Srebrny, który wyruszył w podróż na krze lodowej z rodzinnej Grenlandii w cieplejsze rejony – na zieloną wyspę, w poszukiwaniu przygód. Skąd tak wielkie poruszenie? Jest to proste opowiadanie, które bawi i uczy, bowiem ta przygoda dla psotnego liska jest czasem wielu odkryć. Srebrny nie tylko poznaje nowy świat, jaki do tej pory był dla niego niedostępny, m.in. dowiaduje się o istnieniu lisów o innym umaszczeniu czy lisach mieszkających na drzewach, które później okazują się być wiewiórkami. W tej historii zawarte są również bardzo subtelne przesłania odnoszące się do prawd starych jak świat. O tym, że wszędzie jest dobrze, ale w domu najlepiej, a gdy jest się od niego daleko, najbardziej doskwiera nam tęsknota za rodziną i przyjaciółmi. Ale najważniejszym jest przekaz, że nie należy nikogo oceniać po wyglądzie oraz szydzić z innych tylko dlatego, że wyglądają inaczej, są słabsi lub czegoś nie potrafią, lecz należy pomóc takim osobom wyciągając do nich przyjazną dłoń, gdyż w życiu największą wartością jest przyjaźń.

Kolejną książką, którą wraz z Tatą przedstawił swojej grupie Maks, był „Elementarz naszej przyrody. Zwierzęta”, którego autorką jest Katarzyna Kopiec-Sekieta. Przy pomocy wykonanych przez nią pięknych i dużych rysunków przedstawiła 90 gatunków opisanych każdy na oddzielnych stronach. Dzieci miały więc okazję zapoznać się z wyglądem i zwyczajami wybranych ssaków, gadów, płazów i ptaków. Największym zainteresowaniem w Grupie Niebieskiej cieszyły się te najbardziej niebezpieczne zwierzęta, jak np. niedźwiedź brunatny. Pan Marek cierpliwie odpowiadał na pytania Przedszkolaków dotyczących przedstawianych zwierząt, wzbogacając treść książki swoją wiedzą na temat m.in. żubra, żmii zygzakowatej, ryjówki aksamitnej, żółwia błotnistego, ale również sam zadawał dzieciom pytania, np. „Czy wiecie, czym żywią się jeże?”, „Jak się zachowasz, gdy spotkasz w lesie dzika?”. W pewnym momencie „Poczytajki” zmieniły się we wspaniałą dyskusję na temat życia zwierząt i zasad bezpiecznego z nimi obcowania.

Koniec spotkania był ukłonem w stronę  klasyki. Tata Maksa przedstawił kilka najbardziej znanych wierszy uwielbianego przez dzieci Juliana Tuwima z serii książek „Ulubione wierszyki”. Pośród nich znalazły się takie jak: „Bambo”czy „Dwa Michały”.  Tata Maksa spróbował także swoich sił, aby „ćwierkać, czyrkać, czykczyrikać” w niezwykle trudnym utworze jakim jest „Ptasie radio”. Parafrazując Tuwima: i tak się skończyła przedszkolna audycja!

Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i… zapraszamy częściej!