Wycieczka do Parku Staromiejskiego

Łódź można poznawać na wiele sposobów. Przekonały się o tym „Starszaki”, przygotowujące się do podjęcia nauki w szkole, które w dniu 14 maja wyruszyły na podbój Starego Miasta w Łodzi.

Pierwszą atrakcją wycieczki były warsztaty streetartowe, realizowane w ramach projektu społeczno-kulturalnego „Krzyżówka”. Pod okiem inicjatorki i autorki projektu – studentki ASP Barbary Olejarczyk, na płycie Rynku Starego Miasta, Dzieci stworzyły kredą mural „Nasza Łódź”. Wśród motywów wybieranych przez młodych artystów dominowały miejsca szczególnie im bliskie – Przedszkole, Lunapark, Manufaktura, dom, plac zabaw, a także herb Łodzi oraz ostatnie wydarzenia w postaci ulewy sprzed kilku dni.

Drugą część wycieczki stanowiły kolejne warsztaty z cyklu „Mówimy po łódzku”, realizowane pod patronatem Towarzystwa Przyjaciół Łodzi przez historyka-regionalistę Magdalenę Pawlak. Najpierw Dzieci zapoznały się z historią miejsca, w którym się znalazły. Dzięki reprodukcjom archiwalnych zdjęć miały okazję zobaczyć jak zmieniał się wygląd Starego Rynku na przestrzeni dziejów. Dalszą część zajęć stanowił spacer po Parku Staromiejskim. Znajdujące się w nim atrakcje (m.in. zegar słoneczny, pomnik „Dekalogu”, tzw. „Oko Śledzia”), oprócz okazji do rozmowy o przeszłości Łodzi, pozwoliły na poznanie kolejnych łódzkich słówek – Park „Śledzia”, krańcówka i migawka.