News

Wycieczki do Muzeum Przyrodniczego UŁ

W styczniowe czwartki Przedszkolaki z Grup I, II i III odwiedzały kolejno nowo wyremontowane Muzeum Przyrodnicze przy ul. Kilińskiego. Jest to jedno z trzech najstarszych muzeów w Łodzi, działające od lat 30. XX wieku.  Od 1962 roku placówka jest własnością Uniwersytetu Łódzkiego.

Możliwość obejrzenia zbiorów Muzeum Przyrodniczego stanowiła dla nas ogromne wyróżnienie, jako że dla zwiedzających zostanie ono oddane po zakończeniu modernizacji dopiero w drugiej połowie lutego. Remont obiektu trwał długo, ale warto było czekać! Muzeum jest teraz dużym, nowoczesnym centrum o charakterze edukacyjnym, posiadającym bogate i niezwykle interesujące wystawy popularyzujące nauki przyrodnicze. 

W Muzeum znajduje się główna wystawa „Zwierzęta i środowisko, czas i przestrzeń” pokazująca przekrój życia na Ziemi na przestrzeni miliardów lat. W sali na piętrze została umieszczona wystawa paleontologiczna, przedstawiająca wybrane elementy z historii Ziemi, a w kolejnym pomieszczeniu można zobaczyć zbiory muszli, owadów i ptaków oraz dioramy przedstawiające rafę koralową i kolekcję pingwinów. Na parterze znajdują się jeszcze wystawy poświęcone zróżnicowaniu gatunkowemu ssaków z różnych obszarów świata, m.in. sawanny afrykańskiej czy tajgi – lasu charakterystycznego dla obszaru klimatu umiarkowanego północnych terenów kuli ziemskiej. 

Cała wystawa wyróżnia się bogactwem prezentowanych gatunków, a każdej ekspozycji towarzyszą odpowiednie informacje tekstowe oraz multimedialne w postaci zainstalowanych kiosków oraz systemu audio-przewodników. Ogromne wrażenie zrobił na Dzieciach podświetlany, duży globus, na którym umieszczone są ikony zwierząt z różnych kontynentów. Po naciśnięciu na znaczek, na ekranie wyświetlane są informacje o wybranym gatunku.

Zachęcamy do rodzinnych wypraw do Muzeum Przyrodniczego. Naprawdę warto!